Міжнародний день боротьби з корупцією відзначається щорічно 9 грудня за ініціативи Організації Об’єднаних Націй.
Боротьба з корупцією – це не тільки завдання органів прокуратури, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції. Насамперед, боротьба з корупцією починається з кожного з нас.
Цього дня у 2003 році в мексиканському місті Мерида, на політичній конференції високого рівня, була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції. А вже 14 грудня 2005 року Конвенція набула чинності, як міжнародний правовий документ, обов’язковий до виконання її сторонами.
Україна ратифікувала зазначений документ пізніше – 18 жовтня 2006 року.
Цей міжнародний договір передбачає впровадження дієвих заходів із запобігання корупції, покарання винних, а також створення механізмів міжнародної співпраці. Він зобов’язує держави, які підписали Конвенцію, проводити політику протидію корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи для боротьби з цим явищем.
В Україні основні засади запобігання та протидії корупції регулюються Законом «Про запобігання корупції».
Цей Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, норми щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Подолати корупцію можливо тільки завдяки консолідації всього суспільства та налагодження системи протидії.
Кампанія декларування – є важливою формою контролю, вона містить найважливіші принципи діяльності, закріплює правові норми чи висловлює позицію з будь-якого питання.
Верховною Радою України 12 жовтня 2023 року відновлено декларування, з низкою змін до правил та строків подання декларацій.
Якщо вам відомі факти корупційних правопорушень, повідомляйте про них на Єдиний портал повідомлень викривачів.