✅ Це доводить Кіровоградщина.

📚Наприклад, Обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.Чижевського перетворилася на великий простір ментального здоров’я для всіх і кожного.

❤️‍🩹В книгозбірні навчають технікам самодопомоги, читають лекції з життєстійкості, проводять сеанси арттерапії для дітей та дорослих. Крім того, за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ UNICEF Ukraine та Благодійний фонд “Безпечне майбутнє” саме тут відкрита дитяча точка «Спільно», де психологи проводять з дітьми корекційно-відновлювальні заняття.

⚙️ Досвід трансформації регіону вивчали учасники виїзного семінару «Всеукраїнська програма ментального здоров’я: регіональна координація», що відбувся в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олена Зеленська.

ℹ️ Навчальний захід для регіональних координаторів Програми традиційно було розроблено та організовано Координаційний центр КМУ / Mental Health UA

💬 «Для учасників регіональної координації Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? важливо бачити неочевидні речі. Чи може бібліотека стати осередком посилення стійкості? Звичайно, що так! Чи може спорт допомогти у відновленні ветеранів? Звісно. І так усюди. Потім ці прості речі стають каталізаторами системних зрушень. Розширення горизонтів, пошук нових рішень, інтеграція компоненти ментального здоров’я в усі сфери життя відбувається завдяки ініціативі Олена Зеленська із впровадження Програми, мета якої зробити ментальне здоров’я українців видимим та важливим на всіх рівнях держави», – наголосила керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA Оксана Збітнєва.

💬 «Питання ментального здоров’я, системної організації майданчиків допомоги саме у цьому аспекті стали актуальними для області буквально з перших днів великої війни. По-перше, Кіровоградщина стала одним із потужних гуманітарних ХАБів. По-друге – область серед лідерів, де на фронт мобілізовано найбільшу кількість бійців, еквівалентно до населення. Ми добре усвідомлюємо, що тут, на відносно мирній території, зобов’язані зробити максимум у контексті психологічної реабілітації, відновлення здоров’я, повернення до нормального життя», – заявив керівник Кіровоградська обласна державна адміністраціяАндрій Райкович

▫️ Учасники заходу відвідали «Кропивницький міський Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю», де відкрито центр денного перебування, який можуть відвідувати діти з числа ВПО, багатодітних сімей та сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.

▫️ Особлива увага була приділена діяльності Донецький державний університет внутрішніх справ. Попри те, що Кропивницький вже не перше місце релокації вишу, вдалося не лише зберегти колектив та навчальні програми, а й впровадити нові дисципліни. Зокрема нещодавно відкрита кафедра екстреної та кризової психології, організована психологічна підтримка студентів та курсантів. Тривають практичні заняття на теми «Алгоритм надання поліцейськими першої психологічної допомоги в надзвичайних ситуаціях» та «Самодопомога при стресі та емоційному напруженні».

🤼‍♂️ Відвідали Спортивний клуб “Борець”, база якого з початком повномасштабного вторгнення стала прихистком для понад 2500 переселенців. Місяць тому тут започатковано проєкт для ветеранів та військовослужбовців, які можуть безоплатно відновлюватись завдяки джіу-джитсу.

💬 «Не чекаючи на Перемогу, не чекаючи на офіційні вказівки, норми та постанови, в області вже усвідомили важливість ментального здоров’я та адаптують своє життя до нових викликів. Нові навички в новій реальності це не тільки про кожного з нас особисто, а й про області, райони, великі організації, компанії, установи. І це дійсно надихаючий приклад для наслідування», – зазначила Оксана Збітнева.

🏥 Також учасники виїзного семінару ознайомились з роботою «Обласного клінічного госпіталю ветеранів війни», де крім суто медичної допомоги розвивають програми відновлення. Створено «Регіональний центр медичного забезпечення та психологічної реабілітації військовослужбовців та ветеранів війни». Працює мультидисциплінарна команда, спеціально обладнана палата, яка імітує звичні побутові умови та дозволяє досягати комплексних цілей у фізичній терапії та ерготерапії. На базі госпіталю також функціонує Центр психологічної реабілітації «Компас» – щороку психологічну допомогу тут отримує понад 3000 осіб.

📌 Кожен регіональний координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? визначив ті рішення та напрацювання Кіровоградської області, які найближчим часом можуть бути застосовані в інших областях.

💬 «Завжди мати референс, успішний приклад – дуже цінно для кожного з нас. Безперервне навчання та постійний обмін досвідом, що забезпечує Координаційний центр КМУ / Mental Health UA дозволяють впроваджувати вже перевірені рішення. Це позбавляє від зайвих помилок, на які просто не має часу», – впевнена регіональна координаторка в Одеській області Анна Величко.